Leczenie zespołów bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa metodą Briana Mulligana – techniki „NAGS’’ i „Odwrócone techniki NAG”.

              Techniki „ NAGS” (Natural Apophyseal Glides) według koncepcji Mulligana są oscylacyjnymi technikami terapii manualnej wykonywanymi od połowy do końca zakresu ruchu, w kierunku przednio – czaszkowym, zgodnie z płaszczyznami leczenia wybranych stawów. Techniki te wykonujemy zawsze w pozycji siedzącej, przyjmując że jest to najdogodniejsza pozycja wyjściowa. Pozycja siedząca jest o wiele lepiej tolerowaną pozycją do leczenia szyjnego odcinka kręgosłupa od pozycji leżącej tyłem lub przodem przez pacjentów w każdym wieku. Wykonywane techniki powinny być połączone z niewielką trakcją, co zapewni pacjentowi większy komfort leczenia. Techniki „NAGS” mają zastosowanie w przypadku leczenia środkowego, dolnego, jak i górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. „NAGS” stosuje się w celu zwiększenia zakresu ruchu w obrębie kręgosłupa i zmniejszenia bólu, który towarzyszy ruchowi. Ze względu na zastosowanie pozycji siedzącej są one przydatne w przypadku osób starszych. Tak jak w przypadku technik „SNAGS” wykonywane są one w naturalnym obciążeniu, jest to niezwykle korzystne, gdyż jeżeli nastąpi poprawa w pozycji funkcjonalnej, istnieje większe prawdopodobieństwo że efekt zabiegu utrzyma się przez długi okres czasowy. Jeżeli wykonanie ich jest wskazane, są one bezbolesne. Tak jak w przypadku leczenia innymi technikami, jeżeli podczas mobilizacji pacjent odczuje jakikolwiek ból należy przerwać zabieg.

 

                 Techniki „NAGS” są często stosowane w połączeniu z technikami „SNAGS”, lub „Odwróconymi Technikami NAGS”. Pamiętajmy że zawsze należy zdiagnozować czy ograniczenie zakresu ruchomości lub ból nie są spowodowane poważnym urazem strukturalnym lub innym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu.

Galeria

Fot.1. „NAG” na ...

Fot.2.Odwrócona technika NAG” ...

Fot.3. Ułożenie palców ...

Galeria

Fot.1. „NAG” na środkowy odcinek kręgosłupa szyjnego.

Fot.2.Odwrócona technika NAG” dla górnego odcinka kręgosłupa piersiowego.

Ten serwis używa plików cookies zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza jej akceptację.