Osteopatia

Osteopatia jest to metoda diagnozowania, leczenia, ale przede wszystkim filozofia opieki medycznej. W sferze diagnostyki opiera się na analizie ruchomości tkanki jako miary jej stanu funkcjonalnego. Zatem jakiekolwiek ograniczenie fizjologicznej amplitudy ruchu i zmiana wektora ruchu tkanki, a w dalszej konsekwencji zaburzenie jej prawidłowego napięcia, ukrwienia i kontroli neurologicznej, jest dla osteopatii oznaką jej dysfunkcji i wymaga leczenia.

W procesie leczenia osteopatia wykorzystuje wyspecjalizowane techniki manualne w celu normalizacji ruchomości tkankowej. To, co wyróżnia osteopatię, to filozofia zakładająca działanie wszystkich narządów ciała jako samoregulującej się całości, w każdej chwili dążącej do równowagi. Osteopatia wykorzystuje więc techniki manualne jako narzędzie do wzmacniania tych właściwości organizmu. Innymi słowy, osteopatia nie leczy organizmu – ona wspomaga jego samoleczenie.

Chcesz kompleksowo poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu ?

Poznawaj treści zgodnie z uporządkowaną kolejnością. Artykuły ułożyliśmy od ogółu o szczegółu. Dzięki temu na początku znajdziesz ogólne informacje o samej metodzie, by na koniec rozpatrywać konkretne przypadki.

Metody

Powiązane przypadki

Meżczyzna

Zastosowanie osteopatycznych technik mięśniowo-powięziowych u chorych po całkowitym usunięciu krtani

Meżczyzna

Przepona. Perspektywa osteopatyczna

Kobieta

Perspektywa osteopaty i ortopedy w leczeniu zespołów konfliktu barkowego – filozofia osteopatii w działaniu

Meżczyzna

Proces diagnostyczny w praktyce osteopaty na przykładzie zespołów bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

Kobieta

Zespół bólowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego – przebieg opieki osteopatycznej

Ten serwis używa plików cookies zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza jej akceptację.